27 MAYIS 1960 DARBE MAĞDURLARI TAZMİNAT KOMİSYONU ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

           27 Mayıs 1960 darbesinde haklarında soruşturma ve kovuşturma yürütülenlerin, bu soruşturma ve kovuşturmalar sebebiyle uğradıkları maddi ve manevi zararların ödenmesi için kurulan komisyon 24 Şubat 2021 tarihinde çalışmalarına başladı.

          01/07/2020 tarihli resmi gazetede yayınlanan 7248 Sayılı Kanunla, 27 Mayıs 1960 darbesinde mağdur olanlara veya mirasçılarına maddi ve manevi zararlarının ödenmesi hususu düzenlenmişti.

           Kanunun düzenlemesine göre; 27 Mayıs 1960 askeri darbesi nedeniyle Yüksek Soruşturma Kurulu veya Yüksek Adalet Divanı tarafından soruşturma ve kovuşturmaya maruz kalanlar, hayatta iseler kendileri, ölmüşler ise mirasçıları, darbe sırasında uğradıkları maddi ve manevi zararlarının ödenmesini isteyebileceklerdir.

          Kanunda belirlenen zararların ödenmesi için kurulan Tazminat Komisyonun Çalışma Usul ve Esasları 24 Şubat 2021 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

          Komisyonun çalışmaya başladığı 24 Şubat 2021 tarihinden itibaren 3 aylık süre içinde müracaatların yapılması gerekiyor. Müracaat süresi 24 Mayıs 2021 tarihinde sona erecektir. Bu süre içinde müracaat etmeyenler haklarını kaybedecekler.

           Komisyona hak sahipleri bizzat, yasal temsilcileri veya avukatları tarafından müracaat edilebilecektir.

           Komisyonun hazırladığı matbu Başvuru Formu, başvurucu, yasal temsilcisi veya vekaletli avukatı tarafından usulüne uygun bir şekilde doldurulup imzalanacaktır. Başvurucunun kimlik fotokopisi, mirasçılık belgesi ve maddi zararlara ilişkin varsa bilgi ve belgelerin Başvuru Formunun ekinde sunulması gerekmektedir.

          Maddi ve Manevi tazminatı komisyon takdir edecektir. Mirasçılar miras payları oranında tazminata hak kazanacaktır.

          Başvurucuların bir hak kaybına uğramaması için konusunda uzman bir avukatla süreci yürütmeleri kendi menfaatlerine olacaktır.  Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve müracaat etmek isteyenler aşağıda yazılan telefonda bilgi alabilirler.    25 Şubat 2021

AV. MEHMET ERBİL. Tel. 0532 722 82 68

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.