Boşanma ve ölüm halinde eşler arasında mal paylaşımı davası*

01.01.2002 tarihinden sonra evlenen ya da daha önceki tarihlerde evlenmiş olup da 01.01.2002 tarihinden sonra evlilikleri devam ederken evlilik içinde satın alınan mallar ve kazanılan paralar boşanma sonunda kural olarak eşit olarak paylaşılır.

Evlilikten önce elde edilen mallar hiçbir surette mal paylaşımına dahil edilmez.

Kişisel mallar, Miras yoluyla kalan mallar, milli piyango vs. çıkan paralar, eşlerin alacakları manevi tazminatlar paylaşıma girmez.

Mal paylaşımı davası açmak isteyen eş, boşanma kararının kesinleşmesinden sonra ayrıca mal paylaşımı davası açmalıdır. Mal paylaşımı davası boşanma davası içinde görülemez. İlerde bir hak kaybına uğramamak için, boşanma davası açıldığı zaman akabinde hemen bir mal paylaşımı davası açılarak gayrimenkullerin satılarak elden çıkarılmaması için, tapu kayıtları üzerine tedbir şerhi koydurmak gerekir.

Eşlerden birinin ölümü halinde çocuklarıyla birlikte mirasçı olan eş, miras kalan malları paylaşmadan önce, mal paylaşımı davası açarsa, ölen eşten kalan mirasın yarısını, ayrıca miras payını alır. Mal paylaşımı davası açmaz ise sadece mirasın ¼ ünü (Dörtte birini) alır.

Anlaşmalı boşanmalarda; maddi ve manevi tazminat, nafaka, ziynet ve ev içinde kullanılan eşyaların paylaşılmasına ilişkin anlaşma yapılmış olsa bile, boşanmadan sonra ayrıca mal paylaşımı davası açılabilir.

Zina veya hayata kast nedeniyle boşanma davası açılmış ve bu nedenle boşanmaya karar verilmiş ise mal paylaşımı davası sonucunda kusurlu eşe verilecek pay oranı azaltılabileceği gibi tümüyle de ortadan kaldırılabilir.

*Av. Mehmet Erbil

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.